cigi
2013.07.24. 12:08
A cigiügy folytatódik. Valszeg az egyetlen nyertesünknél nem lehet majd cigit kapni, mert ehhez a szükséges szerződést nem tudták aláírni.
A tényről tájékozódhatunk az illetékes szervtől is:
http://nemzetidohany.hu/ervenytelenitesi-lista/
De Lászlóné is közzétette már a listáját:
http://nemzetidohany.hu/eredmenytelensegi-hirdetmeny-3/
Mi fog történni? Gyorsan semmi. Cigi nem lesz, amíg a szerződéskötés meghiúsulása nem publikus, addig az önkormányzat sem jelölhet ki boltot a másik helyett. Mi fog történni, ha mégis kijelölhet?
Erre csatolom az hvg.hu idevágó cikkét:
A helyi képviselő-testülettel jelöltetne ki egyes helyeken vállalkozókat dohánytermék ideiglenes árusítására a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. Máshol egyből a korábbi árusítók kaptak kedves hangú levelet arról, hogy „kijelölésre kerültek”. Az érintettek közül sokan azonban a jelek szerint nem túl lelkesek a lehetőségtől.
|
A csanyteleki polgármester nem volt hajlandó választani a helyi kereskedők közül, bár levélben erre kérte a helyi képviselőket a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. Így pedig nincs dohányárusítás a faluban. A település mellett Csongrádban még tíz van hasonló helyzetben. Forgó Henrik polgármester azt mondta a hvg.hu-nak: az első koncessziós kör pályázati eredményhirdetése után kaptak levelet a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt.-től, hogy a képviselő-testület jelöljön ki egy kereskedőt, aki az átmeneti időben árusítja a dohánytermékeket, hiszen az első körben senki nem nyert koncessziót a. „A levelet azonban nem a főnökeinktől, a Belügyminisztériumtól kaptuk, ezért a törvényességi felügyelethez fordult településünk jegyzője: van-e joga a NDN Zrt.-nek ilyet kérni tőlünk? Azt a választ kaptuk, hogy természetesen nincs. Egyébként is, hogy tudnánk vállalni, hogy a 12 kereskedéssel foglakozó vállalkozó valamelyikét kiemeljük, és nekiadjuk csak úgy a koncessziót, még ha átmeneti időre is, hiszen a levélben erre kértek bennünket. Így testületünk úgy döntött, hogy nem jelölünk ki senkit, így egy kicsit a mi lelkünkön is szárad, hogy most nem lehet cigit kapni a faluban” – mondta Forgó, aki azzal is indokolta döntésüket, hogy „nem tudtam volna a hoppon maradt 11 kereskedő szemébe nézni”.
A probléma itt az, hogy a kijelölt egységeknek meg kell felelni a szigorú feltételeknek, a kijelölés max, 12 hónapra szól, így egy kistelepülésen nincs értelme a beruházásokat megcsinálni ennyi időre.
A Zrt kiírhat új koncessziós pályázatot, de az sokára lesz eredményes.
Mi tehetnek a cigisek: kézenfekvő, hogy el kell menni máshová vásárolni, akár összefogással, hogy az útiköltség kisebb legyen. Le lehet szokni:) Szerintem ez a legjobb opció a nemdohányosok szempontjából. Tekintve, hogy a cigizés erősebb függést okoz, mint az enyhébb kábítószerek, ez viszonylag necces lehetőség.
Vannak törvénytelen lehetőségek: a dohánytermesztés és a csempészés (csempészáru vásárlása) tilos. A dohány állami monopólium, így a termesztés és a nem magyar zárjegyes ill. zárjegy nélküli termék vásárlása jogellenes. Hogy mennyire, azt nem tudom.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.